| Power Supply (V/Hz/Ph) | 230 Volts ± 10%, 50 Hz, single phase |
| Type | Storage |
| a) Width | 460 |
| b) Depth | 580 |
| c) Height | 1440 |
| Weight (without water) (kg) | 66 |
| Maximum Current (amps) | 4.0 |
| Cooling Capacity (ltrs/hr)* | 40 |
| Storage Capacity (ltrs) | 80 |
| No. of cold water outlets | 2 |
| Refrigerant | R 134a / R 22. |
| Condenser fan | Propeller type (Quiet) |
| Thermostat | Automatically controls temperature |
| a) Inlet | 12.7 mm BSP connection |
| b) Drain | 25.4 and 12.7 mm BSP connection |