PARTIAL STAINLESS STEEL (60/120)
| a) Width | 564 |
| b) Depth | 705 |
| c) Height | 1397 |
| Weight (without water) (kg) | 67 |
| Maximum Current (amps) | 3.1 |
| Cooling Capacity (ltrs/hr)* | 60 |
| Storage Capacity (ltrs) | 120 |
| No. of cold water outlets | 2 |
| Refrigerant | R-22 |
| Compressor | Hermetic type with suction gas cooled motor, epuipped with over load protector |
| Condenser fan | Propeller Type ( Quiet ) |
| Thermostat | Automatically controls temperature |
| Water supply | 3m to 12m head. |
| Power connection | 15amps |
| a) Inlet | 12.7 mm BSP Connection |
| b) Drain | 25.4 and 12.7 mm BSP Connection |