FULL STAINLESS STEEL(60/120)
| Power Supply (V/Hz/Ph) | 230 Volts ± 10%, 50 Hz, single phase |
| Type | Storage |
| a) Width | 560 |
| b) Depth | 700 |
| c) Height | 1400 |
| Weight (without water) (kg) | 90 |
| Maximum Current (amps) | 4.5 |
| Cooling Capacity (ltrs/hr)* | 60 |
| Storage Capacity (ltrs) | 120 |
| No. of cold water outlets | 2 |
| Refrigerant | R-22 |
| Condenser fan | Propeller type (Quiet) |
| Thermostat | Automatically controls temperature |
| a) Inlet | 12.7 mm BSP connection |
| b) Drain | 25.4 and 12.7 mm BSP connection |